Najstariji poslanik i predsedavanje skupštinama u Srbiji
Dilema – da li seda glava znači i mudra glava, to je pitanje koje možda sebi ovih dana postavlja Stojan Radenović – link , predsedavajući u novom sazivu Narodne skupštine republike Srbije.
Ako otvorimo navedeni link, podaci za g. Radenovića su sledeći
Statistika
- Broj govora: 0
- Broj predloženih zakona: 1
- Broj podnetih amandmana: nema podataka
- Broj usvojenih amandmana: nema podataka
- Pitanja građana: Nema pitanja koja su upućena poslaniku
Ne deluje, na prvi pogled, kao aktivni učesnik u radu skupštine.
Samo na prvi pogled. Sledeći interesantan podatak nalazimo u kategoriji rezultati glasanja:
Ukupno glasao: Za: 267 Protiv: 0 uzdržan: 0 Nije glasao: 3 Nije prisustvovao: 33
Kada je glasanje u pitanju gospodin Radenović je bio prilično aktivan i u potpunosti za.
Da ostavimo gospodina Radenovića po strani, uskoro će se njegova uloga Predsedavajućeg završiti i on će moći mirno da se vrati na svoje mesto u poslaničkim redovima SNS.
Najstariji poslanik i odbornik i uloga Predsedavajućeg u novim saziviima skupština
Da se pozabavimo pitanjem – odakle potiče običaj da najstariji poslanik predsedava skupštinama u Srbiji.
Ako bi neko pomislio da je to sastavni deo naše tradicije poštovanja mudrih, sedih glava – na pogrešnom je putu.
Ovu praksu smo preuzeli iz britanskog parlamentarizma – Father of th House, i prvi put je primenjena još davne 1778.
Tokom vremena bilo je više tumačenja ko ima pravo na tu fukciju – da li najstariji poslanik po godini rođenja ili poslanik koji je u najduže u sastavu britanskog parlamenta.
Isti princip predsedavanja u novom sazivu je primenjivan i u Evropskom parlamentu.
Međutim od te prakse se odustalo 2009 godine.
Po nekim tumačenjima, razlog je taj što su govori, koji su držali najstariji poslanici predugo trajali, bili zloupotrebljavanji, a postoji i tumačenje da je bojazan, da bi posle izbora 2009 godine Žan-Mari le Pen, francuski političar iz krajnje desne partije Nacionalni front, bio najstariji poslanik a samim tim i predsedavajući u novom sazivu, presudila i okončala tu praksu.
Te godine je promenjen poslovnik pa je Predsedavajući u novom sazivu Evropskog parlamenta – predsedavajući ili kopredsedavajući iz prethodnog saziva.
Da se vratimo na domaći teren i podsetimo nekih Poslanika, koji su kao najstariji, predsedavali novim sazivima Narodne skupštine:
Zaharije Trnavčević u 2 saziva (Ds i Bogata Srbija), Borka Vučić (SPS), Jovan Krkobabić (PUPS), Dragoljub Mićunović (DS), Vladeta Janković (NS).
Što se tiče Skupštine grada Beograda potpuno važi potpuno isto pravilo – Toma Fila je ispunio navedene uslove posle izbora 17 decembra.
Da završimo ovo putovanje u prošlost podsećanjem da je Zeleno-levi front prepoznao potrebu da stariji sugrađani i aktivisti ne budu samo formalni učesnici u parlamentarnom životu Srbije, kako na republičkom tako i na gradskom nivou.
Osnivanje i rad Seniorske organizacije Zeleno-levog fronta je put kojim ćemo zajedno krenuti, na čelu sa svojim predstavnicima u budućim zakonodavnim i radnim telima, radi poboljšanja kvaliteta života naših starijih sugrađana u celoj Srbiji.