Da li se naše zdravstvo nalazi pred kolapsom

Objavljeno: 16. април 2024.By Oznake: ,

Jedan od velikih problema našeg zdravstva koji iz dana u dan sve više osećaju oni osiguranici koji nemaju mogućnost da sebi priušte lečenje u privatnim zdravstvenim ustanovama je nedostatak kompetentnih, stručnih kadrova.

To se pogotovo može uočiti kada su u pitanju liste čekanja na operacije i pojedine dijagnostičke metode. Najduže se čeka za operacije ugradnje veštačkog kuka i kolena, kao i operacije na srcu i po nekoliko godina.
Broj pacijenata na čekanju je krajem 2011 iznosio 50000 dok se po najnovijim podacima taj broj približio na skoro 80000.

Sa druge strane drastično se smanjio broj lekara specijalista za poslednjih 10 godina za oko 2000 i to su uglavnom najbolji lekari koji odlaze u inostranstvo ili privatni sektor.

Profesor dr Dragan Delić je u svojoj knjizi o zdravstvenom sistemu Srbije,  predložio čak 170 rešenja za ove i slične probleme. Jedno od rešenja koje je predložio je i jedinstevni zdravstveni sistem koji bi mogao privremeno da reši problem.

„U državi imamo tri paralelna zdravstvena sistema – državni, privatni i vojni. Oni bi mogli da budu jedinstveni zdravstveni sistem, pa da svaki osiguranik sa svojom knjižicom ode u bilo koji od njih. Veliki broj naiskusnijih lekara prešao je u privatno zdravstvo iz državnog, a taj sistem nije dovoljno iskorišćen, na primer, u oblasti ortopedije, oftalmologije gde su najduže liste čekanja“

Sa druge strane ministarka Danica Grujičić je svojevremeno kao neko instant rešenje predložila građanima da idu na operacije po nekim mestima u unutrašnjosti gde su manje liste čekanje. Međutim to baš i nije  rešenje jer tamo gde nema liste čekanja nema ni intervencije. Čeka se svuda, samo kraće za pojedine intervencije, i to za one gde postoji jeftinija opcija privatno. Tamo gde vidite da nema liste, znači da se ta intervencija uopšte i ne radi.

Ali zato imamo obrnutu situaciju kada se pogleda broj saniteta koji na dnevnom nivou odlaze iz gradova u unutrašnjosti ka Beogradu. Najčešće su u pitanju kardiovaskularne intervencije, jer imamo nedostatak kardiovaskularnih hirurga.

Zbog deficita specijalista, posebno na hirurgiji, stvaraju se sve duže liste, jer nema ko da leči pacijente u provinciji, pa je tako u Beogradu premalo dobrih lekara na previše pacijenata.

Očigledno je da se naš zdrastveni sistem zbog ovih nepovoljnih trendova kao i zbog nebrige onih kojima je to posao nalazi pred kolapsom i da je neophodna njegova reorganizacija kao i da se sprovedu sve potrebne mere da bi se postigla adekvatna zdravstvena zaštita građana Srbije.

 

Dragan Nalović

Novosti u inbox

Nulla turp dis cursus. Integer liberos  euismod pretium faucibua

Pogledajte još